BIP
14 dywizjon artylerii samobieżnej w Jarosławiu
Aktualności
Wspominamy Ś.P. sierż. Łukasza Krawca
19.12.2017
W szóstą rocznicę śmierci śp. sierż. Łukasza Krawca jesteśmy blisko rodziny poległego żołnierza, aby nieść wsparcie i pomoc.

 

W grudniu obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Poza Granicami Państwa. Wśród żołnierzy 14das tego dnia w myślach jest rodzina śp. sierż. Łukasza Krawca, który poniósł ofiarę życia w Afganistanie, w 2011 roku. W szóstą rocznicę śmierci jesteśmy w rodzinnej miejscowości poległego żołnierza, aby być bliżej jego najbliższych i z nimi dzielić ten trudny czas. Mszę św. za śp. Łukasza odprawiono w dn. 19.12 br. w m. Jelna, której przewodniczył kapelan Garnizonu Przemyśl ks. mjr Marcin Kwiatkowski. Wzięli w niej udział jarosławscy artylerzyści, rodzina i bliscy, przedstawicielem dowódcy dywizjonu był kpt. Zbigniew Moszyński.

Ksiądz kapelan w swoim poruszającym kazaniu poruszał wciąż bolesne kwestie tamtej tragedii, jednak pomógł lepiej zrozumieć Boży zamiar. Po mszy św.  żołnierze udali się na miejscowy cmentarz, gdzie także odmówiono modlitwę i zapalono znicze. Nie zabrakło biało – czerwonej wiązanki kwiatów od dowódcy 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia oraz 20. Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc. Na koniec delegacja żołnierzy odwiedziła dom mamy poległego Łukasza, aby podzielić się opłatkiem i złożyć świąteczne życzenia.

W 2011 roku w wyniku eksplozji ponad 100 kg ładunku wybuchowego pod pojazdem typu M-ATV zginęło 5 żołnierzy 20. Brygady Zmechanizowanej, w tym st. szer. Łukasz Krawiec. Pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta był członkiem ochrony Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT) i zajmował się pomocą lokalnej ludności oraz odbudową infrastruktury. Zaatakowany konwój w którym brał udział, jechał do miejscowości Razzak na otwarcie mauzoleum. Wybuch nastąpił gdy patrol zbliżył się do drogi Highway 1, głównej drogi łączącej Kabul z Kandaharem.

zdjęcia:
- st. szer. Maciej KOŁODZIEJ

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych